Wizyt:
Wszystkich: 112486 Dzisiaj: 12
Projekty Z500 DDG Domy Sp. z o. o.

Fundamenty

Jak budować fundamenty

Chociaż wiemy, że fundamenty są podstawą domu i  budowa domu od nich zależy, to jednak ciągle uważamy, że jest to najprostszy etap budowy i może wykonać go nawet laik. Bez problemu możemy znaleźć zalecenia o tym, jak wylewać beton, jak go wybrać i pielęgnować. Problem leży jednak w tym, że wiadomości te bardzo często są upraszczające. Budowa domów, budowa fundamentów nie jest w cale tak prostym zagadnieniem.

Skąd czerpać wiedzę
Aby prawidłowo dobrać fundamenty należy posiadać wiedzę, która przekracza zakres jednego specjalisty. Dopóki nie określimy jakości oraz ułożenia gruntów na naszej działce, to nie możemy mieć pewności co do jakości posadowienia budynku. A kto z nas jest geotechnikiem? Zazwyczaj inwestorzy nie zwracają na to uwagi. Skutkuje to zdziwieniem podczas wykonywania wykopów, gdy np. natkniemy się na wysoki poziom wód gruntowych oraz koniecznością zmiany strategii, gdy budowa domów wymyka się spod kontroli. Ale może to objawiać się dopiero po wybudowaniu domu, gdy problem ukryty jest głębiej. Okazuje się, że posadowiliśmy dom na gruntach o małej nośności i zaczyna on nieprawidłowo osiadać. Ściany pękają i właściwie już niewiele możemy zrobić. Dlatego też pomoc doświadczonego specjalisty jest niezbędna podczas procesu decyzyjnego o wyborze rodzaju fundamentów. Jeżeli mają Państwo pytania odnośnie do tego, jak dobrać typ fundamentu do występujących na działce gruntów, to zapraszamy do kontaktu. Można do nas zadzwonić pod numer  (+48) 500 009 150 lub napisać maila na adres marian.jarmondowicz@ddgdomy.com.pl. Tylko indywidualne spojrzenie na konkretny problem, pomoże go rozwiązać, tak by budowa domu była przyjemnością. Rozwiązywanie problemów jest naszą specjalnością.

Rodzaj gruntu a fundament
Zapewne każdy słyszał o tym, że każdy grunt ma swoje właściwości i niesie pewne zagrożenia w związku z posadowieniem budynku. I tak np. grunty piaszczyste mogą prowadzić do osypywania się wykopów. Należy więc odpowiednio te wykopy zabezpieczyć. Z kolei glina jest skałą osadową, która charakteryzuje się tym, że nie przepuszcza wody, woda  w nią nie wsiąka. A zatem na dnie wykopu zgromadzi się woda i co wtedy z nią zrobić? Jak posadowić dom na takim gruncie? Albo na iłach czy torfach,  które są najgorszymi gruntami. W takich gruntach można posadowić jedynie poprzez pale lub studnie. Jak dobrać fundamenty gdy mamy do czynienia z takimi problemami? Śmiało, mogą Państwo pytać. Chętnie udzielimy odpowiedzi na umówionym spotkaniu. Podzielimy się naszym doświadczeniem, gdyż budowaliśmy domy na wielu rodzajach gruntów.

Fundamenty bezpośrednie czy pośrednie?
Na gruntach o dobrej nośności stosujemy fundamenty bezpośrednie. Mogą to być ławy, stopy czy płyty fundamentowe. Problem jest dużo bardziej skomplikowany, gdy grunty, które występują na naszej działce charakteryzują się słabą nośnością. Wtedy obciążenie budynku musi być przekazywane pośrednio do gruntu. I tutaj możemy wybrać np. pale czy studnie . Ale możemy zastosować również fundament bezpośredni, który będzie dodatkowo usztywniony. Różnice pomiędzy tymi typami fundamentów są kolosalne dla kogoś, kto zajmuje się budowaniem domów, natomiast na pierwszy rzut oka wcale takimi się nie wydają. Konieczna jest więc pomoc fachowca. Bardzo chętnie podzielimy się z Państwem naszą wiedzą i doświadczeniem.

Rodzaj betonu
Wybór fundamentów nie ogranicza się tylko do ustalenia ich typu. Nie mniej ważna jest klasa betonu, z którego wykonamy fundamenty. A o tym zdecydować można dopiero, gdy wybrany zostanie projekt domu. Znamy warunki panujące na działce, wiemy w jakim klimacie znajduje się działka i możemy prognozować o anomaliach pogodowych, które mogą występować w tym regionie i, co bardzo ważne, jesteśmy świadomi jak duże będzie planowane obciążenie gruntu. Teraz czas na decyzję o klasie betonu. Po zanalizowaniu tych wszystkich wartości, doradzimy Państwu, który rodzaj betonu wybrać. A ponieważ nieustannie od 20 lat budujemy domy, to wiemy jakie są najnowsze trendy i za którymi warto podążać. Zapraszamy!

Facebook