Wizyt:
Wszystkich: 112487 Dzisiaj: 13
Projekty Z500 DDG Domy Sp. z o. o.

Elementy wykończeniowe

Dlaczego warto założyć trawnik?

Trudno sobie wyobrazić piękny ogród bez trawnika. Jeśli będzie zadbany, to otaczające go nasadzenia nawet gorszej jakości, wyglądają okazalej i efektowniej. I odwrotnie – zaniedbany trawnik pozbawia urody towarzyszące mu rośliny, także te bardzo drogie i okazałe.

Rodzaje trawników

Trawnik ozdobny

Jest to najbardziej typowy trawnik pełniący funkcję reprezentacyjną. Można po nim chodzić, ale z umiarem. Trawnik zakładany zwykle przed domem, przy tarasie, wzdłuż wejścia i wszędzie tam gdzie chcemy widzieć soczystą zieleń. Ten rodzaj trawnika wymaga bardzo starannej pielęgnacji i lepiej go nie zakładać, jeśli nie będziemy w stanie regularnie go nawadniać, kosić i nawozić

Trawnik uniwersalny

Służy nie tylko do ozdoby naszego ogrodu, ale również można po nim intensywnie chodzić, deptać lub grać na nim w piłkę. Mieszanka traw jest tak dobrana, aby darń była odporna na deptanie zachowując jednocześnie soczystą zieleń. Stosowany na terenach słonecznych, najwyżej lekko zacienionych. Trawniki te są najczęściej zakładane w przydomowych ogrodach.

Trawnik rekreacyjno – sportowy

Trawniki te służą przede wszystkim do intensywnego użytkowania kosztem miękkości, delikatności czy zabarwienia. Należy tu zwrócić uwagę, że nie jest to trawnik, jaki można spotkać na stadionach piłkarskich. Trawniki do sportu wyczynowego są poddawane specjalistycznym zabiegom. Trawniki rekreacyjno – sportowe zakładamy np. na placach zabaw czy przydomowych boiskach

Projektowanie i przygotowanie podłoża

Po podjęciu decyzji o założeniu trawnika oraz określeniu jego rodzaju pora ustalić jego kształt i wielkość. Zaprojektujmy go w centralnym miejscu ogrodu i ukształtujmy jego brzegi nieregularnie, faliście, ale jednocześnie w miarę prosto. Trawnik powinien mieć kształt łatwy do koszenia gdyż będziemy to robić wielokrotnie w ciągu sezonu.
Teren pod trawnik powinien być spulchniony, oczyszczony ze wszystkich zbędnych roślin, kamieni, gruzu oraz odpowiednio ukształtowany i wyrównany. Osoby, które planują system automatycznego nawadniania - teraz jest czas na przygotowanie i założenie instalacji.

Trawnik siany czy rozwijany z rolki?

Trawnik możemy założyć na dwa sposoby: wysiewając nasiona na przygotowanym podłożu lub zakładając na nim gotową darń. Pierwszy sposób jest zdecydowanie łatwiejszy i tańszy do wykonania.

Porównanie właściwości trawników wysiewanych i z rolki

Trawnik wysiewanyTrawnik z rolki
6-8 tygodni od wysiewu do efektu trawnika Natychmiastowy efekt
Ryzyko słabych wschodów (pogoda, jakość nasion, właściwości gleby) Brak ryzyka słabych wschodów, widzimy jaki trawnik kupujemy
Ryzyko zachwaszczenia trawnika Gotowa darń nie przepuszcza chwastów i nie pozwala na ich kiełkowanie
Ryzyko niejednorodności barwy i gęstości trawnika na dużych połaciach Jednorodny wygląd nawet na dużych połaciach
Nawet kilkakrotnie tańszy Wysoki koszt zakupu trawy

   www.multitrak.pl

 

Facebook